DS18 HYDRO 12" Subwoofer w/RGB Lights - 700W - White [NXL-12SUB/WH]
HYDRO 12" Subwoofer with RGB Lights - 700W - WhiteThe DS18 Hydro Marine Subwoofer is compromised of many components and accessories to make any build imaginable come to life.  With over 50 marine grade compliant...
Available:
Sold Out
Quantity:
Guaranteed safe checkout:
Amazon
American Express
Apple Pay
Diners Club
Discover
Google Pay
Mastercard
PayPal
Shop Pay
Visa
Same-Day shipping
This item is available for 2 day shipping
HYDRO 12" Subwoofer with RGB Lights - 700W - White
Compatible with DS18 LED-BTC
Features:
  • Integrated RGB lights with Optional Remote.
  • IP65 Marine Grade Compliant Specifications
  • 100% UV Stable
  • High Temp Injection Molded Composite
  • High Gloss Basket with UV Coating
Technical Specifications:
  • Size 12"
  • RMS Power - 350W
  • MAX Power - 700W
  • Magnet Type - Y35 Ferrite Main Magnet
  • Sensitivity - 91dB
  • Nominal Impedance - 4 Ohm
  • Frequency Response - 25Hz - 23KHz
  • Mounting Depth - 5.75" (146mm)
  • Cut-Out Diameter - 11.81" (300mm)
  • Overall Diameter - 112.81" (325.3mm)
  • Overall Height - 6.68" (195mm)
  •  Color - White
∗Sold as a Single
Specifications:
  • Watts RMS: 350w
  • QTY: Single
  • Cutout Size: 11.81"
  • Mounting Style: Surface
  • Watts Max: 700w
  • Size: 12"
  • Box Dimensions: 10"H x 15"W x 15"L WT: 17 lbs
  • UPC: 810005183475
Related product