Victron Lithium Battery SuperPack 12V/100Ah NG [BAT512110740]
Lithium Battery SuperPack 12V/100Ah NGThe Lithium SuperPack NG batteries are Lithium Iron Phosphate (LiFePO4 or LFP) batteries available in various capacities with nominal voltages of 12,8V, 25,6V, and 51,2V. They are designed as drop-in replacements...
Available:
Sold Out
Quantity:
Guaranteed safe checkout:
Amazon
American Express
Apple Pay
Diners Club
Discover
Google Pay
Mastercard
PayPal
Shop Pay
Visa
Same-Day shipping
This item is available for 2 day shipping
Lithium Battery SuperPack 12V/100Ah NG
The Lithium SuperPack NG batteries are Lithium Iron Phosphate (LiFePO4 or LFP) batteries available in various capacities with nominal voltages of 12,8V, 25,6V, and 51,2V. They are designed as drop-in replacements for lead-acid batteries in mobile, marine, and industrial applications. Designed for extended off -grid use, it provides ample capacity to power the complete electrical system, including high -demand appliances. Its form factor and terminal layout ensure easy installation across a wide range of mobile and industrial applications, including commercial and recreational vehicles.
The Lithium SuperPack batteries can be connected in parallel. A series connection is not allowed.
External Feedback Signal (EFS): Provides a battery voltage signal limited to 250 mA. The EFS signal serves as an External Disconnection Signal (EDS) to trigger an event for redundant system protection. Additionally, the EFS can be configured as an External Charging Signal (ECS), based on the low SoC pre-alarm threshold, to activate a charger start signal.
The internal heat balancer supports optimised thermal management and a wide operating range.
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Related product