TACO Carbon Fiber Flag Pole w/J-Lock System - 26" [FP-0125-CF24]
Available:
Sold Out
Tags: Boat Outfitting, Boat Outfitting | Accessories, Brand_TACO Marine
SKU: BPD-113802
Category: Taco
Vendor:TACO Marine
Quantity:
Guaranteed safe checkout:
Amazon
American Express
Apple Pay
Diners Club
Discover
Google Pay
Mastercard
PayPal
Shop Pay
Visa
Same-Day shipping
This item is available for 2 day shipping
Carbon Fiber Flag Pole with J-Lock System - 26"
Features:
  • Fits 12” x 24” flags
  • Patented twist-and-lock system for quick, secure install/removal
  • Lightweight Carbon Fiber material with clear, Awl Grip UV-protection
  • Corrosion-resistant hardware, built for harsh saltwater conditions
  • 360° tangle-free swivel keeps flags flying freely
  • Fits standard 1-5/8” rod holders and gunwale mounts
  • Rattle-free fit with precision tapered wedges (including 30° wedge)
  • Stable and secure, even at cruising speeds
  • Versatile mounting options
Brochure (pdf)
Related product