Pacer Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL2-16MM-10]
Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 PackWire fraying can quickly become a problem when dealing with IEC (European)-style terminal blocks. As the wire frays, the connection becomes weaker, and the problem...
Available:
In stock
Quantity:
Guaranteed safe checkout:
Amazon
American Express
Apple Pay
Diners Club
Discover
Google Pay
Mastercard
PayPal
Shop Pay
Visa
Same-Day shipping
This item is available for 2 day shipping
Beige 2 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 2
  • Insulation Color: Beige
  • Ferrule Length: 16mm (0.63 in.)
  • Stripping Length: 18mm (0.75 in.)
Quick Guide (pdf)
Related product