Balmar Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Regulator Temp Sensor [XT-DF-250-J10-KIT]
Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Regulator & Temp SensorKit Includes: XT-DF-250-J10 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors & Mounting HardwareXT Series Alternator: 250A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10...
Available:
In stock
Quantity:
Guaranteed safe checkout:
Amazon
American Express
Apple Pay
Diners Club
Discover
Google Pay
Mastercard
PayPal
Shop Pay
Visa
Same-Day shipping
This item is available for 2 day shipping
Alternator 250 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: XT-DF-250-J10 Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors & Mounting Hardware
XT Series Alternator: 250A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Case Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Specifications:
  • Amperage: 250A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 11"H x 11"W x 14"L WT: 21 lbs
  • UPC: 676205502276
Brochure (pdf)
Related product